צרו קשר

הבלוג

ייעוץ ניהולי

המהפכה שבפתח: אחזקה חזויה

הטכנולוגיה מתקדמת גם בתחומי האחזקה, ושיטות עבודה שהיו מקובלות בעבר, מפנות את מקומן לפתרונות חדשים. האם נכון תמיד לקפוץ עם הקידמה ולבחור בחדש? איך ליהנות מכל העולמות ולהטמיע טכנולוגיות חדשות בחוכמה?

עולם האחזקה המסורתי התבסס בעבר בעיקר על מה שנקרא ‘אסטרטגיית שבר’. מה זה אומר? בדיוק כפי שנשמע. נשבר? אוקי, נתקן. אלא שהיום כבר מדברים על מהפכה גם בתחום הזה, שתביא איתה דור חדש של מכונות אוטומטיות, חיבורים אלחוטיים וטכנולוגיה מתקדמת, וכל אלו יעזרו לנו בקבלת החלטות מבוססות ואיכותיות.

אסטרטגיות אחזקה
נכון להיום, ישנן 3 אסטרטגיות פעולה עיקריות באחזקה. אחזקת שבר עליה דיברנו, אחזקה מונעת ואחזקה חזויה. אחזקת שבר נשמעת לחלקנו כאסטרטגיה שמעידה על חוסר שליטה וחוסר ניהול. אחזקה מונעת נשמעת לחלקנו כמו מושג של פעם, בסיסי ואולי לא מעודכן. ואילו אחזקה חזויה נשמעת כאסטרטגיה עדיפה, כשאיפה לעתיד מקצועי יותר, הנדסי יותר. האם זה אכן כך? מה נכון יותר? האם עדיף לבחור בין אסטרטגיות או אולי לשלב? והאם הארגון שלך מסוגל ליישם אחזקה מונעת וחזויה?

יש לנו תשובות לכל השאלות.
בארגונים שמנהלים את האחזקה שלהם באופן אידיאלי, יתבצע שילוב של 3 השיטות, כך שכל ציוד או מכונה יקבלו את הטיפול המתאים להם, תוך השקעת המשאבים הנכונה וניצול מקסימלי של היכולות. את זה אנחנו עוזרים לארגונים לעשות.

מהן אחזקה מונעת וחזויה?
אחזקה מונעת היא ניהול יזום ומתוכנן מראש של מערך טיפולים, המבוסס על הוראות היצרן של המכונה, בשילוב ניסיון נצבר מהשטח. לטובת אחזקה מונעת נדרשת השקעה בתשתית, תכנון מראש, השקעת משאבי זמן, עובדים והשבתת מכונות לטובת טיפולים שוטפים.מתי נבחר באחזקה מונעת? כאשר הציוד יקר, אחראי על ייצור מהותי. מקרים בהם הפתעה של תקלה במכונה – תהיה דרמטית ומכאיבה.

ומהי אחזקה חזויה?
אחזקה חזויה היא השיטה המתקדמת ביותר, הכוללת ניטור קבוע ומתמשך של המכונות או הציוד על ידי כלי טכנולוגי. על בסיס הקריאה הרציפה המתקבלת מהמכונה, הארגון יכול לתזמן ולבצע את פעולות האחזקה. כך מונעים פעולות אחזקה שוטפות שאין בהן צורך, וגם פותרים תקלות בזמן.

עבודה בשיטה הזו מאפשרת לתזמן עצירה של ציוד עבודה לזמן הכי מתאים – הן מבחינת המכונה והן מבחינת הארגון – וכך למנוע את שחיקת הציוד ולנצל אותו באופן אופטימלי. בנוסף, כל עצירת עבודה מתוכננת, לרוב תהיה קצרה יותר וזולה יותר בכשליש, ביחס לעצירה שאינה מתוכננת.

האם נכון לעבוד רק בתצורה של אחזקה מונעת או חזויה, ללא אחזקת שבר כלל?
יש מקרים שבהם עדיף לעבוד על פי אסטרטגיית אחזקת שבר. איך נדע מה המקרים שבהם עדיף לפעול כך? נפעל לפי “יחס הזהב” – אחזקה מונעת כוללת השקעה של משאבים ניכרים – תיאום מקדים של עצירת המערכת, פרוצדורות מנהליות, זמן טכנאי, עבודת תיעוד, תוכנת אחזקה ועוד. במערכת פשוטה שבה גודל הנזק במקרה של תקלת שבר היא נמוכה, העלות הישירה של ביצוע אחזקה מונעת לא משתלמת. אם יש ספק לגבי אחזקה מונעת, מומלץ לוותר עליה ולבחון את העלויות הנובעות מתקלות השבר. 

אז מתי בכל זאת כדאי ונכון ליישם אחזקה חזויה?
משתלם ליישם אחזקה חזויה במקרים בהם הנזק כתוצאה מעצירה או תקלה עולה על עלות תהליך הניטור הקבוע.

לא עוצרים את הרכבת
בואו נראה איך אחזקה חזויה יכולה להשפיע על הישגים של ארגון. מפעילת הרכבות האיטלקית Trenitalia הצליחה לשקם את תדמיתה, לזכות באמון הציבור ולמקסם רווחים הודות לבחירה להחליף תהליכי אחזקה מונעת באחזקה חזויה.

Trenitalia אמונה על למעלה מ-1,600 רכבות. החברה הוציאה רכבות משירות באופן תדיר, גם לצורך לתחזוקה שוטפת וגם בעקבות כשלים לא צפויים. התוצאה בשטח – הרבה מאוד עיכובים, קנסות ונוסעים נרגזים. כחלק מיוזמת שיפור תחזוקה, החברה התקינה מאות חיישנים ב-1,500 קטרים, במטרה לאבחן תקלות ושחיקה של מיכון וציוד בזמן אמת ולספק אזהרה מוקדמת על כשלים.

הנתונים המדויקים עזרו לחברה למקסם את אורך החיים של רפידות הבלמים וחלקים חשובים נוספים, תוך הפחתת מספר החלפות הציוד, צמצום זמני ההשבתה ב-5-8% והפחתת הוצאות התחזוקה השנתיות, ב-8-10%, שהם כ-100 מיליון דולר בשנה! לצד זה, הרכבות יצאו לדרכן בזמן ושביעות הרצון של הלקוחות עלתה. לקוחות מרוצים הם לרוב גם לקוחות חוזרים, מה שהוביל לעלייה נוספת ברווחי החברה.

ואיך נראה העתיד בתחום?
נכון להיום, האחזקה החזויה הולכת ומתקדמת, וממצב בו בעבר היתה מבוססת על אותות המגיעים מחיישנים שמנותחים באופן ידני, הרי שכיום בינה מלאכותית מקבלת את האותות מהחיישנים, ומנתחת אותם בעצמה. הצפי הוא כי בעתיד הלא רחוק היא גם תנחה אותנו מתי לעצור ומה לתקן.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו